Словник

Багатофарбовий друк

Поліграфічне відтворення оригіналу кількома друкарськими фарбами. При тріадному друці (тріадному синтезі кольорового зображення, CMYK-друці) використовують блакитну, пурпурову, жовту та чорну фарби (CMYK).

Іноді замінюють термін «тріадний (багатофарбовий) друк» на некоректний термін «повнокольоровий друк». Нещодавно (2002 р.) з’явився новий аналог терміну «тріадних друк» – «CMYK-друк»

Бігування

Нанесення на папір, картон ліній згинів (бігів) за допомогою тупих плоских або дискових ножів, що витискають й ущільнюють матеріал, частково руйнуючи зв’язки між волокнами.

Брошура

Неперіодичне видання обсягом не менше як 4 і не більше як 48 сторінок у вигляді декількох зброшурованих і скріплених аркушів друкарського матеріалу у м’якій паперовій обкладинці чи без неї.

Буклет

Видання у вигляді одного аркуша друкованого матеріалу, сфальцьованого (складеного) будь-яким способом у два чи більше згинів.

Вибіркове лакування

Лакування не по всій поверхні, а тільки на окремих її ділянках. Для вибіркового лакування використовують друкарські форми способів трафаретного або офсетного друку.

Виведення фотоформ

Виведення цифрового зображення видання на матеріальний носій з прозорою основою (фотоплівку, прозору плівку, пластину тощо).

Висікання

Процес виготовлення заготовок або виробів певної форми вирубуванням їх з аркушевого чи рулонного матеріалу. Широко використовується при виготовленні фігурних етикеток, упаковок, конвертів, дитячих книжок-картинок тощо. Подекуди у поліграфії для опису цього процесу використовується термін штанцювання. Здійснюється за допомогою штанц-форми або штампів, що складаються зі спеціальних ножів.

Етикетка

Ярлик на товарі, експонаті, продукті виробництва тощо з вказівкою назви, виробника, дати виробництва та інших відомостей про нього.

Картон

Матеріал завтовшки від 0,3 до 5 мм, переважно рослинного походження, маса квадратного метра якого становить понад 200 г. Сировиною для виготовлення картону служать, переважно, деревна маса, напівцелюлоза, небілена целюлоза, макулатура. Застосовуються також синтетичні та мінеральні волокна. Це поняття охоплює різні види картону від одношарових до багатошарових, що мають різну структуру.

Клейове скріплення

Скріплення елементів книжкового блоку по корінцю клеєм. Клей наноситься на торці корінцевих зрізів аркушів.

Кольороподіл

Поділ кольорового зображення оригіналу на окремі одноколірні рівномасштабні зображення, зазвичай на чотири однофарбові зображення (СMYK), які потім накладаються одна на одну при друці, утворюючи багатобарвне зображення на поліграфічному відбитку.

Конгревне тиснення

Отримання рельєфного зображення без фарби і фольги при локальному тисненні палітурної кришки, листівки між нагрітим штампом і контрштампом (відповідно пуансоном та матрицею). Виконується у спеціальних пресах або у тигельних друкарських машинах. Є ефектним прийомом оформлення.

Крейдований папір

Папір, покритий шаром, що складається з каоліну (різновид білої глини), бланфікса (білого пігменту, отриманого із сірчанокислого барію) та казеїну або желатину. Для крейдування використовують папір (основу) з біленої целюлози. Нанесення покриття на папір-основу здійснюють на спеціальних машинах в декілька прийомів.

Лакування

Процес нанесення прозорих полімерних покриттів на відбиток, папір, картон. Лакування використовують для оздоблювання суперобкладинок, обкладинок та палітурок книжок, брошур, журналів, плакатів, листівок, проспектів тощо.

Ламінування

Процес нанесення на поліграфічну продукцію прозорої плівки-ламінату. Основним завданням ламінування є захист готової друкованої продукції від впливу зовнішніх факторів та значне продовження терміну його експлуатації. Ламінування захищає як від вологи та пилу, так і механічного впливу. Розрізняють два основних вида ламінації – холодний та гарячий. Основною різницей між ними є процес нанесення ламінату на зображення. Під час ламінування підвищується контрастність та насиченість фарб. За рахунок цього ефекту продукція виглядає значно привабливіше.

Листівка

Аркушеве видання встановленого формату, віддруковане з одного або обох боків, на матеріалі з підвищеною жорсткістю (щільний папір, тонкий картон), обсягом від одної до чотирьох сторінок.

Оригінал-макет

Відредагований та підписаний до друку видавничий оригінал.

Офсетний друк

Технологія друку, за якої фарба з друкарської форми переноситься на матеріал, що задруковується (папір) не напряму, а за допомогою проміжної еластичної поверхні офсетного циліндра.

Палета

Плоска конструкція, зроблена переважно з дерева, призначена для переміщення різноманітних товарів зручним способом. Товари, розміщені на палеті, можуть фіксуватись до неї ременями (кріпильними стрічками), стрейч плівками тощо. Палета європейського стандарту має розміри 1000×1200мм і допускає захоплення завантажувачем з усіх чотирьох боків. Максимальна маса палети становить 1 000 кг, а максимальна висота – 1 219 мм

Пантон (Pantone)

Патентована назва широко вживаної системи ідентифікації кольорів (системи колірного охоплення). Виробники фарб випускають набори-зразки «Пантон» у вигляді відбитків на різному папері власними фарбами. «Пантон» – складена фарба (наприклад: зелений – на відміну від звичайного 4-х фарбного друку, отримують з двох фарб: Cyan і Yellow – йде однією фарбою). Зазвичай застосовується для фарбування рівних плашок у 4-х фарбному друкуванні (йде 5-м кольором) для точної передачі будь-якого фірмового кольору.

Папір офсетний

Папір щільністю 60–250 г/м2, чистоцелюлозний або із вмістом до 75 % деревної маси, білий, проклеєний, з стійкою поверхнею до вищипування, низькою деформацією при зволоженні, машинної гладкості або каландрований. Призначений для друкування ілюстративно-текстових видань та образотворчої продукції офсетним способом

Папка

Виріб зі щільного паперу, картону або полімеру, призначений для зберігання невеликого числа аркушів паперу. Здебільшого використовується як елемент фірмового стилю.

Патриця

Рельєфна випукла форма для друкування

Перфорація

Система отворів, розташованих в лінію, в аркушевому або рулонному матеріалі, що забезпечує легкий розрив матеріалу по ній. Створюється за допомогою спеціальних перфораційних ножів.

Плакат

Різновид прикладної друкованої графіки, набірно-шрифтове чи художньо-ілюстративне аркушеве великоформатне друковане тиражне видання, що містить інформацію рекламного, агітаційно-пропагандистського, інструктивно-методичного, навчального та іншого характеру.

Плашка

Друкарська форма, поверхня якої має вигляд суцільної друкуючої поверхні.

Суцільне лакування

Покриття лаком всієї поверхні матеріалу, що задруковується, на відміну від вибіркового лакування

Тираж

Загальна кількість примірників друкованого видання.

Тиснення

Створення зображення на папері, картоні або полімерному матеріалі тиском штампу при нагріванні, іноді з додатковим використанням фольги та фарби. Тиснення здійснюють на палітурних кришках, листівках тощо.

Тиснення фольгою

Тиснення з використанням спеціальної кольорової фольги та штампу.

Фальцювання

Згинання друкованих аркушів у такій послідовності, щоб їхні сторінки були розміщені відповідно до нумерації.

Флаєр

Яскрава, багатофарбна листівка невеликого формату, надрукована на щільному або тонкому папері.

Формат паперу

Розмір паперового аркуша по ширині і висоті: А5 (148х210); А4 (210х297); А3 (297х420); А2 (420х594); А1 (594х841); А0 (841х1189).

Щільність паперу

Маса паперу, виражена в грамах на квадратний метр (г/м2)

CMYK

Колірна модель, яка використовується при друкуванні, та виникає за рахунок змішування чотирьох основних фарб – Cyan (синьої), Magenta (пурпурової), Yellow (жовтої), Black (чорної).